Co se událo? | ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava

Co se událo?

 • Ostravský dětský sbor rozsvítil vánoční strom

  V neděli 3.12. začal advent a na Masarykově náměstí v Ostravě se slavnostně rozsvěcela výzdoba náměstí a vánoční strom.

  K této události byl přizván i Ostravský dětský sbor, který měl k dispozici dva bloky k vystoupení, nejprve samostatně zazpívali chlapci z oddělení chlapeckého sboru, po nich nastoupili členové a členky Hlavního sboru. V jejich podání si zaplněné náměstí vyslechlo tradiční vánoční píseň Adeste Fideles, koledu Vondráši, Matóši nebo také cyklus Jingle Bells through the Ages, v němž se píseň „Rolničky“ představuje v několika variacích.

   

  V 17 hodin byla spuštěna projekce k rozsvěcení stromu, kdy se nejprve rozsvítila výzdoba náměstí a poté i krásný strom. Poté už pódiu patřilo opět Ostravskému dětskému sboru, který měl tu čest spoluúčinkovat s hvězdou večera, zpěvačkou Bárou Basikovou. Společně zazpívali 5 písní, a sice koledu Tichá noc, krásnou skladbu Cesara Francka Panis angelicus, Hallelujah od Leonarda Cohena, píseň Báry Basikové Veni Domine a na závěr píseň z muzikálu Jesus Christ Superstar s názvem „Vše psát od prvních řádků“. Pro náš sbor bylo ctí si zazpívat s paní Basikovou a podle reakcí posluchačů se naše společné zpívání líbilo.

   
 • Chlapecký sbor vystoupil na akci Ostrava zpívá

  V sobotu 18.11.2017 se konal festival pořádaný Unií českých pěveckých sborů s názvem Ostrava zpívá. Tento festival se konal souběžně na dvou místech, a sice v kostele v Pustkovci a v kostele v Hrušově. V rámci koncertu v Pustkovci vystoupil i náš chlapecký sbor, který byl jediným účinkujícím dětským sborem festivalu. Koncert začal dopoledne v 10 hodin a jako první vystoupil Pěvecký spolek Ostrava, sborové seskupení seniorů, kteří oplývali velkým nadšením pro zpěv a  posluchačům nabídli pestrou paletu skladeb, od ruských romantických autorů, až po ostravské písně z 60. let.

  Po tomto sboru se posluchačům představili naši kluci. Za klavírního doprovodu Radany Foltýnové zazpívali celkem 6 písní, píseň Zdeňka Lukáše s názvem Kvardyán, Potapěče od Emila Straška, Podzim od Jana Jiráska,  Vločku Pavla Svobody a nakonec přidaly i dvě písničky z pohádky Princezna ze mlejna, lidovou Žádný neví jako já a ústřední píseň pohádky Vím jedno oudolí.  Za své vystoupení si Chlapecký sbor vysloužil od posluchačů srdečný potlesk a mnoho pochval, které posluchači bezprostředně sdělovali sbormistryni Daniele Střílkové.

  Poté vystoupily ještě dva sbory, a sice z Třince a Prostějova, které posluchačům zazpívaly část svého repertoáru vždy se skladbou Zdeňka Lukáše, jehož skladby byly podmínkou pro vystoupení na festivalu. Bylo to krásné sobotní dopoledne se sborovým zpěvem.

 • Ostravský dětský sbor se v pátek 10.11. 2017 vydal na cestu do Pardubic, kde probíhal Mezinárodní festival dětských a mládežnických pěveckých sborů se soutěží o cenu Miroslava Raichla a přivezl krásné STŘÍBRNÉ PÁSMO!!!

           Více o zdařilém víkendu : ZDE

           Fotografie naleznete : ZDE

 

 • Ačkoliv prázdniny skončily teprve před pár dny, Ostravský dětský sbor již zahájil sezónu vystoupením. Bylo nám velkou ctí, že nás oslovil management hokejového týmu HC Vítkovice Ridera, abychom na zahajovacím utkání hokejové extraligy zazpívali českou státní hymnu. Proto bylo potřeba začít opravdu hned se startem školního roku zkoušet. Mohlo by se zdát, že naši hymnu každý zná a tudíž nebylo co zkoušet. Ale naše hymna skrývá mnohé nástrahy a je opravdu náročná. Přesto jsme se našeho úkolu chopili zodpovědně a ve čtvrtek 7.9. jsme  přímo v Ostravar Aréně vše nazkoušeli a nazvučili. V pátek 8.9. v 17:30 v našem podání hymna zazněla před několikatisícovým davem fanoušků hokejového klubu. Díky vedení klubu jsme poté měli možnost, spolu se svými rodinnými příslušníky, hokejové utkání sledovat až do konce.Byl to opravdu krásný začátek letošní sezóny!

 

 

 • Jelikož měl Ostravský dětský sbor 21.5.2017 svůj Jarní koncert a mohlo by se zdát, že za svou sezonou udělal pomyslnou tečku, sbor nezahálí a koncertuje dále.

  Víkend 27. a 28.5.2017 se pro zpěváky nesl v koncertním duchu. Nejprve to byla sobotní akce 110. výročí obvodu Mariánské Hory a Hulváky, na které se svým programem vystoupil Hlavní sbor. Ze svého repertoáru  nabídl ukázku z klasického repertoáru i muzikálových melodií.

  V neděli 28.5. se brzy ráno vydali na cestu společně sbory Kosi, Slavíci a Hlavní sbor až do Moravské Třebové, kde se zúčastnili festivalu Moravskotřebovské arkády. Tento den se mimořádně vydařilo počasí, které podtrhlo krásnou atmosféru festivalu v malebné Moravské Třebové. Dopoledne vystoupil Hlavní sbor v kostele Sv. Jana Křtitele, kde posluchačům zazpívali 4 skladby s duchovní tématikou - dvě části z Messe bréve skladatele Lea Delibese – Gloria a O salutaris, poté Kyrie Johna Leawitta a své vystoupení zakončil rytmickou písní Gloria Alleluia Emily Crocker. Vystoupení pečlivě sledovali členové kosů a Slavíků a odměnili své starší kamarády, spolu s dalšími posluchači, zaslouženým potleskem.

  Po dobrém obědě si zpěváci měli čas chvíli odpočinout a připravit se na odpolední část festivalu, která probíhala na nádvoří zámku. Zde se nejprve představil opět Hlavní sbor se svým pásmem muzikálových písní, které se místnímu auditoriu velmi líbily. Poté vystoupili Slavíci a Kosi se svým repertoárem – společně zazpívali Zelenou písničku, Zvonky, Slavíci ze svého repertoáru představili kocoura muzikanta, Kosi přidali Julii děvčátko a na závěr se ke Kosům a Slavíkům přidali členové hlavního sboru a zakončili své vystoupení písní U nás v kapele, která – stejně jako na Jarním koncertě – strhla obecenstvo ke spontánnímu potlesku.

  Z celodenního festivalového výletu se všichni zpěváci vraceli domů moc spokojení a vezli si spoustu krásných zážitků.

 • Jarní koncert Ostravského dětského sboru

  Tradiční Jarní koncert Ostravského dětského sboru se konal tradičně v neděli v Domě kultury města Ostravy,  netradičně 21.května 2017 s již tradičním moderátorem Pavlem Handlem. Jako vždy byl koncert završením celoroční práce celého sborového studia a představily se na něm všechna přípravná oddělení i Hlavní sbor.

  Koncert otevřela přípravná oddělení Slavíci a Kosi, kteří Zelenou písničkou s příznačným refrénem „Je jaro, aá...a první jarní květ si vyšel na výlet“ , příjemně naladili posluchače  na tu správnou jarní notu. V ní dále pokračovali písněmi Zvonky, Skřítek a Šyšel (o šišlavém syslovi). Po Kosech a Slavících nastoupil na pódium Hlavní sbor, který zazpíval dvě lidové písně, výběr z cyklu Petrklíč Bohuslava Martinů za houslového doprovodu Daniely Buchalové a své první vystoupení zakončil známou skladbou romantického skladatele Roberta Schumann Krásná chudobka.

  Po Hlavním sboru na pódium přiletěli nejmladší zpěváčci Ostravského dětského sboru Skřivánci a žáci Přípravné hudební výchovy. Tito zpěváčci jsou nejroztomilejšími účinkujícími, své vystoupení vždy srdnatě prožívají. Svým rodičům a posluchačům zazpívali blok tematicky 6 propojených písní, které vždy měly něco společného s hudbou – Neposedné noty, Notová osnova, Veselá kapela, Pohádka (o base, bubnu a klarinetu), Starosti s muzikou a závěrečnou ukolébavku Cvrček houslista. Za jejich bezprostřední výkon je posluchači odměnili zaslouženým potleskem.

  Po nejmladších Skřiváncích nastoupili jejich starší kamarádi z přípravného oddělení Slavíci, za klavírního doprovodu Aneta Šoborové, vzali posluchače koncertu do pohádkového světa, kromě písní Noty a Kocour muzikant totiž zazpívali i písně Pohádka, Písně včelích medvídků a Dračí trampoty. Slavíky vystřídali starší zpěváčci z oddělení Kosi se svou klavíristkou Karolínou Coufalovou a potěšili publikum dvěma lidovými písněmi Vrť sa děvča, Dyž sem já šel, krásnou písní Jaroslava Herdena Julie děvčátko a své vystoupení zakončili písní Nedělní vláček.

 • Vrcholem koncertu bylo druhé vystoupení Hlavního sboru, který zazpíval rytmickou píseň Emily Crocker Gloria alleluia a velmi poetickou skladbu Mortena Lauridsena Dirait on. Poté se ke sboru, který do té chvíle zpíval za doprovodu klavíristky Jany Davidové, přidala instrumentální skupina ZUŠ E.Marhuly ve složení Jan Gajdica – kytara, Jiří Pech – basová kytara, Roman Buchal – trubka, Martina Fischerová – flétna a Jaroslav Ožana – bicí a společně otevřeli dveře do světa muzikálu, skladbami America z West side story, Do you hear the people sing z Bídníků, Memory    z  muzikálu Cats a Vše psát od prvních řádků z Jesus Christ Superstar strhli diváky a vysloužili si zasloužený bouřlivý potlesk. Po poděkování všem účinkujícím a předání kytiček, se na pódiu sešly Slavíci, Kosi a Hlavní sbor a písní Věroslava Neumanna U nás v kapele udělali tu pravou tečku za krásným koncertem. O tom, že se koncert posluchačům líbil, svědčil neutichající potlesk a přídavek závěrečné písně.

 • Velké poděkování patří všem, kteří na koncertu podíleli: klavíristkám Janě Davidové, Karolíně Coufalové, Anetě Šoborové a Aleně Šmídové, kolegyním Evě Poláškové, Haně Čašové a Anetě Šoborové za přípravu žáků Přípravné hudební výchovy, Janu Gajdicovi za úpravy muzikálových písní, taktéž za kytarový doprovod, instrumentalistům Daniele Buchalové, Martině Fischerové, Romanu Buchalovi, Jaroslavu Ožanovi a Jiřími Pechovi za doprovod k muzikálovým písním, Boženě Oslizlokové a Olze Valoškové za organizační pomoc a p. ředitelce Pavle Kovalové za její dlouhodobou podporu činnosti Ostravského dětského sboru.

 • Ostravský dětský sbor úspěšný na soutěži

   V pátek 28.4. 2017 se Ostravský dětský sbor zúčastnil 27. regionální přehlídky dětských pěveckých sborů v Orlové. Soutěžil hned ve dvou kategoriích, a to v kategorii II.A, která byla určena pro mladší sbory. V této kategorii  soutěžilo celkem 7 sborů, naše přípravná oddělení Slavíci a Kosi si společně vyzpívali stříbrné pásmo.

  V odpolední kategorii II.B soutěžilo 5 sborů, se zpěváky ve věku od 5. třídy ZŠ, v níž se představil i náš Hlavní sbor. V silné konkurenci získal Hlavní sbor zlaté pásmo a od poroty se dočkal příznivého hodnocení za předvedený výkon a i za dramaturgii soutěžního repertoáru.

  Sbory však nespí na vavřínech a dále pilně nacvičují nejen na Jarní koncert, který se uskuteční 21.5., ale i na mnoho dalších akcí, které je do konce školního roku ještě čekají.

  Velké poděkování patří korepetitorům sbor – p. zástupkyni ředitelky Janě Davidové a p. uč. Pavlu Rybkovi za klavírní doprovody, p. uč. Ladislavu Dorosiňskému za houslový doprovod.

 • Soustředění Ostravského dětského sboru

  Ve dnech 21.-23.4.2017 se Ostravský dětský sbor vydal na své tradiční jarní soustředění do Rožnova pod Radhoštěm. Víkendové soustředění se tentokrát neslo v duchu pilné přípravy na regionální soutěž dětských pěveckých sborů, která se uskuteční již 28.4. v Orlové, kromě toho se zpěváci ale také věnovali nácviku repertoáru na Jarní koncert. Protože nejen zpěvem živ je člověk, ve volných chvílích zpěváci a zpěvačky projevili týmového ducha a soutěživost při aktivitách, které prověřovaly nejen jejich znalosti a dovednosti, ale také kreativitu. Navzdory aprílovému počasí byl celý víkend pro zpěváky radostný, pohodový a plný zpěvu, který zněl i v autobuse na cestě zpět domů.  Nezbývá, než sboru držet palce při zmíněné soutěži v Orlové v pátek 28.4.2017

 

 

          Více fotografií naleznete: zde 

 

 • Vánoční koncert Ostravského dětského sboru 

  Dárek v podobě koncertu si na  pátek 16.12. 2016 pro své příznivce a rodiče zpěváčků připravil Ostravský dětský sbor.

  Před zaplněným sálem Janáčkovy konzervatoře se postupně představila všechna oddělení Ostravského dětského sboru.  Koncert zahájil Hlavní sbor zbrusu novou úpravou koledy Vondráši, Matóši, kterou sboru a sbormistryni věnoval student konzervatoře Tomáš Stanček. Po úvodní koledě sbor zazpíval dvě skladby s adventní tematikou, a sice Gloria Alleluia Emily Crocker a Kyrie od Johna Leawitta, sůj první blok uzavřel Hlavní sbor půvabným cyklem Jingle Bells Through the Ages, v němž je známá koleda Rolničky zpracována v různých hudebních stylech. Průvodcem touto skladbou byl Jiří Štencel.

  Hlavní sbor na jevišti vystřídali nejmenší zpěváčci z přípravného sboru Skřivánci, kteří zazpívali 5 písní, mezi nimi také nový cyklus ostravské skladatelky Olgy Šmídové s písněmi Vánoční, Zasněžená a Novoroční. Instrumentální intermezzo v podání Pavla Rybky, který usedl za varhany a posluchačům zahrál Preludim F.X.Brixiho, posluchače přeneslo do druhé půlky koncertu, ve kterém se postupně představili se svými písněmi Slavíci, k nimž se ke společnému zpívání v písních Bambule a Hvězda štěstí přidali Kosi. Dvě dvojhlasé písničky zazpívali Kosi samostatně a poté už se na za Kosy zařadil opět Hlavní sbor, aby společně s Pavlem Rybkou, flétnistkou Martinou Fischerovou, houslistkou Danielou Buchalovou a trumpetistou Petrem Čižinským posluchačům předali tu správnou vánoční atmosféru zpěvem koled v úpravě Emila Hradeckého. Nejprve to byla koleda francouzská s poetickým názvem O Vánocích zpívám, druhou v pořadí byla anglická koleda Dobrý král Václav se sólisty Tomášem Dvořákem a Jiřím Štenclem, závěrečnou tečkou byla latinská koleda Adeste Fideles.

  Po poděkování všem účinkujícím i organizátorům koncert zakončil společný zpěv Slavíků, Kosů a Hlavního sboru, a to koleda Narodil se Kristus Pán.

  Velký dík patří všem korepetitorům - Aleně Šmídové, Pavlovi Rybkovi, Janě Davidové, instrumentalistům Martině Fischerové, Daniele Buchalové, Petru Čižinskému, ale také hlasové pedagožce sboru Miladě Hnitkové, organizační vedoucí Boženě Oslizlokové a p. ředitelce Pavle Kovalové, která činnost sboru zaštiťuje.

 • 3.12.2016 jsme pomáhali zpěvem : Sobotní předvánoční atmosféru v obchodním centru Forum Nová  Karolina obohatil koncert „Světlo mladým s handicapem“, kde vystoupili žáci ze Základní umělecké školy E.Marhuly v Mariánských Horách – malí zpěváčci Ostravského dětského sboru Slavíci, Kosi a Skřivánci, kteří si pod  přirozeným hudebním vedením své sbormistryně Daniely Střílkové připravili převážně vánoční písně. V jejich pestrém programu zazněla také premiéra dvou vánočních písniček pro nejmenší děti, jejichž autorkou je ostravská hudební skladatelka Olga Šmídová. Na klavír citlivě doprovázeli Alena Šmídová a Pavel Rybka. Součástí koncertu byla také taneční vystoupení Vločky a Čertíci a Vánoce jsou tady, které se svými žáky připravila Eva Křenková, a také flétnový soubor Martiny Fischerové a Zuzany Tomáškové. Spolu s nimi spolupracoval malý sbor pěveckého oddělení p. uč. Libuše Klusové. Tuto kulturní akci připravilo Centrum pro rodinu a sociální péči.

 

 • Ostravský dětský sbor rozsvítil vánoční strom!
 • V sobotu 26.11. 2016 proběhlo na Prokešově náměstí u hlavní radnice rozsvěcení vánočního stromu za účasti primátora, na tuto akci byl přizván i Ostravský dětský sbor, aby rozsvícení stromu doprovodil zpěvem tradičních koled.  
 • Podzimní soustředění v Rožnově pod Radhoštěm
 • Jak se již stalo tradicí, vyrazil Ostravský dětský sbor na podzimní soustředění, aby nacvičil skladby pro vánoční koncerty. Nejinak tomu bylo letos. Soustředění se konalo ve dnech 14.-16.10. v Rožnově pod Radhoštěm. Po celé tři dny se 43 zpěváků Hlavního sboru a přípravného oddělení Kosi věnovali nácviku adventních a vánočních skladeb, ale protože jim v sobotu přálo počasí, mladší zpěváci měli možnost navštívit nedalekou svíčkárnu Unipar nebo si užít krásné podzimní počasí na procházce po okolí. Poté se už ale opět pilně věnovali nácviku. Co se zpěvákům podařilo nacvičit se budou moci posluchači přesvědčit například na Vánočním koncertě Ostravského dětského sboru, který se bude konat 16.12. na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Soustředění

soustředění

 

koláž

 •  Ostravský dětský sbor zazpíval s Janáčkovou filharmonií a Hradišťanem

   

  Na samém sklonku loňského školního roku, tedy 24.6. 2016, se uskutečnil krásný koncert Janáčkovy filharmonie a Hradišťanu Jiřího Pavlicy, na kterém měl tu čest spoluúčinkovat i náš Ostravský dětský sbor. 

   ODS

 • Jedinečný koncert, kdy se profesionálové spojili s mladými talenty – vybranými žáky ZUŠ Moravskoslezského a Jihomoravského kraje – měl pod taktovkou dirigent Stanislav Vavřínek. Posluchači měli možnost vyslechnout Polovecké tance z opery Kníže Igor od Alexandra Borodina, část U muziky ze Slovácké suity Vítězslava Nováka, ale zejména průřez tvorbou Jiřího Pavlicy a Hradišťanu. Sborových partů v Pavlicových skladbách Moje vina, Svatojanské zaříkání, Vstávej, haleluja se kromě členů Ostravského dětského sboru ujali také členky Komorního ženského sboru Duha (sborm. Pavel Režný), členové operního sboru NDM (sborm. Jurij Galatenko) a studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě (sborm. Daniela Střílková).  Pro posluchače to byl tak jedinečný zážitek, že si svým bouřlivým potleskem vyžádali i dvě přídavkové skladby Sanctus z Missy brevis a snad nejznámější Pavlicovu skladbu Modlitba za vodu. Pro Ostravský dětský sbor to byla krásná tečka za loňskou sezónou

 • ODS

 

 • Ostravský dětský sbor zpíval v Lidicích 

  Ostravský dětský sbor se ve dnech 10.-11.6.2016 zúčastnil celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů s názvem „Světlo za Lidice“.

  Tato velmi krásná akce letos nesla motto „Jsme děti, které zpívají lidickým dětem“ a připomněla tragické události obce Lidice, které se odehrály před 74 lety. Přehlídky se účastní vybrané dětské pěvecké sbory z jednotlivých krajů ČR, které jsou nominovány přímo kraji a záštitu nad jejich účastí uděluje hejtman příslušného kraje.

  Za MS kraj byl letos nominován právě Ostravský dětský sbor a mohl tak vycestovat na již 10. ročník přehlídky, která se koná pod záštitou místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky, patronkou letošního ročníku byla zpěvačka Helena Vondráčková, dalšími významnými hosty byl také prezident ČR Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Ačkoliv letošnímu ročníku příliš počasí nepřálo, při vystoupení Ostravského dětského sboru přestalo nejen pršet, ale i na chvíli vykouklo sluníčko! Zpěváci byli za svůj výkon publikem odměněni vřelým potleskem. Všech 14 zúčastněných sborů na závěr přehlídky zazpívalo také společné skladby Růže pro Lidice a Zahrada dětských snů.

  Poděkování za spolupráci na této akci patří organizační vedoucí sboru p. Boženě Oslizlokové a klavíristce sboru p. zástupkyni ředitelky Janě Davidové.

 • Záznam vystoupení můžete shlédnout : ZDE
 • Fotografie ke stažení : ZDE

 

 • Ve dnech 11.-13. března 2016 se konalo Jarní soustředění Ostravského dětského sboru v Penzionu Vinium v Rožnově pod Radhoštěm.
 • Fotografie z Jarního soustředění můžete shlédnout zde

 

 • Jarní koncert Ostravského dětského sboru více zde
 • Foto z Jarního koncertu Ostravského dětského sboru zde

 

 •  Ostravský dětský sbor vystoupil na benefičním koncertě
 •  Ostravský dětský sbor byl přizván ke spoluúčinkování na Jarním koncertě jednoho z nejlepších těles našeho regionu - Chorus Ostrava. Tento koncert byl zároveň benefičním projektem, který si kladl za cíl získat prostředky na asistenční služby pro Hanku Martínkovou. Jsme rádi, že jsme na takovéto akci mohli zazpívat a přispět tak na dobrou věc!
 •  Fotografie z koncertu : ZDE
 • Skřivánci zpívali tatínkům

  Nejmladší oddělení Ostravského dětského sboru "Skřivánci" v neděli 19.6. zazpívali na Masarykově náměstí v rámci akce TátaFest. Svým tatínkům tak nadělili hudební dáreček k mezinárodnímu dni otců. Pro nejmenší zpěváčky to bylo poslední vystoupení tohoto školního roku, zatímco nejstarší zpěváci z Hlavního sboru budou finišovat v pátek 24.6. od 18 hodin na koncertě v rámci projektu Mozartovy děti s Janáčkovou filharmonií a Hradišťanem Jiřího Pavlicy.

 • Skřivánci zpívali tatínkům - foto zde
logo Moravskoslezský kraj

Základní umělecká škola Eduarda Marhuly, Ostrava – Mariánské Hory, Hudební 6 je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

logo Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje
© 2015 Všechna práva vyhrazena
Rychlý kontakt:
ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava
Hudební 596/6, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
T | +420 596 620 282 E | zus-e.marhuly@cmail.cz