Po zarostlém chodníčku v Kunčicích aneb cesta do hlubin kantorovy duše | ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava

Po zarostlém chodníčku v Kunčicích aneb cesta do hlubin kantorovy duše

Nestává se nám zrovna často, že bychom se všichni kolegové sešli jindy, než na měsíční poradě. O to je nám to milejší. Když přišla zpráva, že se hromadně přesuneme mimo zdi školy a dokonce mimo území Ostravy, nadšeně jsme zajásali, i když šlo o dvoudenní školení. Ale jak říká staré přísloví: „Kdo je připraven (v našem případě proškolen), není zaskočen“.

 

Už v autobuse do Kunčic pod Ondřejníkem nás (některé) psychologicky rozebral první přednášející, Jeroným Klimeš. Klinický psycholog, výborný řečník, bodrý vypravěč, glosátor a také aktivní muzikant byl hlavním přednášejícím prvního dne. Jak sám uvedl: „ZUŠkaře moc nedělám, jsem spíš na ty sociální pracovníky z terénu.“ A tak jsme měli jedinečnou příležitost nahlédnout dané téma i z docela extrémního pohledu lidí, pracujících s nejtěžšími případy nefunkčních rodin. Během přednášek a diskuzí jsme otevřeli témata jako integrita a identita učitele a žáka, stres, psychologie učení (se), komunikace a komunikační paradigmata anebo taky migréna.

Na sklonku prvního dne jsme samozřejmě využili krásného počasí a idylické podzimní krajiny a vyrazili na houby (ti, kteří se v nich vyznají – ti, kteří ne, alespoň halekali v lese prostonárodní písně).

Druhý den kromě probuzení do břeskného horského rána přinesl i charismatického školitele, Jiřího Stárka – ředitele ZUŠ v pražské Hostivaři, jednoho z tvůrců RVP pro ZUŠ, neochvějného obhájce a bojovníka za práva základního uměleckého školství a muže mnoha zájmů a profesí. Jeho prostřednictvím jsme se seznámili s výsledky prestižního demografického výzkumu, který probíhal v zemích EU a který vznikl na objednávku OSN. Přinesl mnohá zjištění o kvalitě života evropských rodin, která mají zásadní vliv i na školství a pedagogy jako takové. Velkým přínosem byla poslední z přednášek, při níž jsme nahlídli mnohdy až na dřeň našich osobností a prošli si dva testy: Maslowovu pyramidu potřeb a test MBTI. Domů jsme odjížděli jako „hlasitý systematik“, „správce“, „král Slunce“, „Matka Tereza“, „flexibilní pragmatik“ a nebo někdo úplně jiný. Každopádně jsme měli chvíli na to se zastavit, abychom zjistili, že po „zarostlém kantorském chodníčku“ nejdeme sami, ale rozhodně po něm chodíme rádi.

Eva Polášková

logo Moravskoslezský kraj

Základní umělecká škola Eduarda Marhuly, Ostrava – Mariánské Hory, Hudební 6 je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

logo Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje
© 2015 Všechna práva vyhrazena
Rychlý kontakt:
ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava
Hudební 596/6, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
T | +420 596 620 282 E | zus-e.marhuly@cmail.cz