Mladé talenty s JFO | ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava

Mladé talenty s JFO

Eva Polášková

 Vrcholem školního roku a ukončením umělecké sezóny bývá pro nás ostravské společný koncert JFO a dětí ze ZUŠ Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje. Letošní 20. červen byl výjimečný nejen svými tropickými teplotami, ale také množstvím dětí, které postupně přicházely do budovy Domu kultury města Ostravy, aby vystoupily v pestrém programu oblíbeného filharmonického koncertu. Kromě samotných 35 instrumentalistů, kteří zasedli po boku profesionálů, a sólistů dostaly příležitost také dětské pěvecké sbory.

Slavnostní večer společně zahájili: Adam Procházka – produkční JFO, Ing. Zbyněk Pražák, Ph.D. – náměstek primátora a Mgr. Pavla Kovalová – ředitelka ZUŠ E. Marhuly v Ostravě – M.Horách a tajemnice sdružení Múza.

 První půle koncertu patřila sólistům, kteří byli tentokráte čtyři. Koncert uvedla mladá zpěvačka Natálie Sýkorová ze ZUŠ Ostrava – Zábřeh. Mozartovskou árii a muzikálový kousek A. L. Webbera přednesla jistě a s lehkostí. Po rychlé technické přestavbě usedl ke klavíru Šimon Zajac, žák ZUŠ E. Marhuly v Ostravě – M. Horách. Subtilní patnáctiletý chlapec ohromil posluchače v sále svou obrovskou muzikalitou a stylovým přednesem Mozartova Klavírního koncertu A dur. Nikoho nenechal na pochybách, že jej čeká velká budoucnost. Dalším úspěšným žákem zábřežské ZUŠ byl saxofonista Daniel Horváth. Jeho energický přednes se nesl vyprodaným sálem a v posluchačích rezonoval ještě dlouho po skončení koncertu. Závěr první půle koncertu byl rámován opět zpěvem – v podání Kristiny Oravčíkové ze ZUŠ B. Martinů v Havířově zazněla lidová Dievča, dievča, čože to máš. První část koncertu byla díky sólistům vskutku velmi pestrá – co do barev samotných nástrojů, tak i temperamentu samotných vystupujících. Pestrá paleta na jevišti se však teprve chystala.

 

Ve zkrácené pauze se začalo jeviště pomalu plnit barevnými zpěváky, kterým koncertní stupně stačily jen tak tak. Bezmála 90 zpívajících dětí ve věku 4 až 13let vytvořilo sbor, v jehož podání zaznělo Písničkové pásmo na texty J. Nohavicy – zhudebnil Petr Vitásek, instrumentoval Lubomír Konečný, oba dlouholetí pedagogové ZUŠ E. Marhuly. Spojené sbory: DPS Zvonoklíček (ZUŠ Svinov), Permoníček mladší (ZUŠ B. Smetany, Karviná) a přípravné sbory Ostravského dětského sboru – Skřivánci, Slavíci, Kosi a Chlapecký sbor přednesly pásmo skutečně radostně a jiskrnně. Málokterého diváka v publiku v tu chvíli napadlo, že za 10minutovým vystoupením je skryto několikaměsíční úsilí sbormistrů a velké organizační zajištění. Odměnou všem byl samotný zážitek dětí, který si s sebou ponesou dále.

 

Úplný závěr – barevný zejména pro uši – patřil velkým sborům: DPS Permoník a Ostravskému dětskému sboru. Společně s JFO přednesli výběr z posluchačsky atraktivní suity Karla Jenkinse: Song of Sanctuary a Symphonic Adiemus (části Adiemus, In caelum fero, Cantus itteratus a Kayama). Symfonická verze známého díla je transkripcí pro velký orchestr – posluchač tedy může oproti verzi komorní – slyšet celou žesťovou sekci, množství bicích nástrojů a perkusí a také navýšený počet smyčců, což dohromady vytváří velkolepý dojem, jenž pohltí každého v sále. Vokální party sólové přednesly Gabriela Vermelho, Terezie Vodička Kovalová a Gabriela Kubartová. Sólová flétna zazněla v podání Jana Kvapila. Velký dík patří dirigentovi celého večera, Stanislavu Vavříkovi, který nejen vše skvěle dovedl do zdárného konce, ale milým slovem podporoval všechny muzikanty na pódiu (což zejména těm nejmenším pomohlo ustát „světla ramp“). Mohutný závěr s více než stovkou účinkujících na jevišti (a další stovkou v zákulisí) byl více než-li důstojnou tečkou za  školním rokem a koncertní sezónou 2018/19.

 

Následovalo tradiční defilé mladých muzikantů a zasloužený potlesk. Opět se ukázalo, že Múziáda je skvělou a potřebnou platformou pro tyto nadané muzikanty – talenty ZUŠ. Moc jim fandíme do další kariéry a všem pedagogům a organizátorům děkujeme za přípravu, odhodlání a statečnost. Příští rok opět naslyšenou!

 

 

 

logo Moravskoslezský kraj

Základní umělecká škola Eduarda Marhuly, Ostrava – Mariánské Hory, Hudební 6 je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

logo Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje
© 2015 Všechna práva vyhrazena
Rychlý kontakt:
ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava
Hudební 596/6, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
T | +420 596 620 282 E | zus-e.marhuly@cmail.cz