Varšava 2018 | ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava

Varšava 2018

Ostravský dětský sbor reprezentoval ve Varšavě

Ve dnech 11.-13.4. se Ostravský dětský sbor zúčastnil 5. mezinárodního fóra mladých hudebníků ve Varšavě. Kromě našeho sboru se tohoto fóra zúčastnily sbory z Belgie, Španělska, sólisté a komorní ansámbly z Estonska a Polska.

Třídenní pobyt byl velmi nabitý. Již po příjezdu nás po obědě čekala první zkouška na společné zpívání tří částí z cyklu Adiemus Karla Jenkinse. Zkouška, kterou vedla polská dirigentka Wanda Tchórzewska-Kapaĺa, se nesla v přátelské tvůrčí atmosféře, protože oba sbory – tedy polský i náš – byly výborně připraveny a dolaďovala se pouze souhra s instrumentalisty, kterým vévodil náš percusista Jakub Kupčík. Po zkoušce pro nás měli pořadatelé připravenu hodinu zábavně-taneční, kterou vedli mladí a velmi sympatičtí tanečníci, kteří účastníky fóra naučili 4 tance a všichni se výborně bavili!

 

Ve čtvrtek na nás čekal neméně náročný den, po snídani jsme navštívili Teatr narodowy, v němž nás čekala hodinová prohlídka objektu, poté jsme se přesunuli do hudební školy, kde proběhla další zkouška, tentokrát už i s menšími účastníky z Belgie a Španělska. Po obědě následoval přesun do Wojenskej akademii Technicznej, v jejímž koncertním sále se konaly generální zkoušky na večerní galakoncert. Naše zpívání bylo zařazeno až na závěr tříhodinového koncertu, přesto posluchači ocenili nejen naše zpívání, ale zejména úžasné sólo Jakuba Kupčíka na percuse,bouřlivým potleskem a aplausem ve stoje, takže jsme poslední skladbu Raindance museli přidávat!

I v pátek nám, stejně jako předešlé dny, přálo počasí, tak jsme za slunečného dopoledne mohli shlédnout historické centrum Varšavy. Na oběd jsme se opět přesunuli do Wojenskej Akademie Technicznej, kde se po obědě konaly akustické zkoušky na večerní koncert „Setkání s Mistrem“. Pro tento koncert jsme si připravili tři skladby z našeho repertoáru, a sice Gloria Alleluia od Emily Crocker, lidovou píseň Když holky k tanci spěchají v úpravě Miroslava Raichla a jímavou skladbu You Raise me up Brandona Grahama. Sbor na klavír virtuozně doprovodila Jana Davidová a posluchačům se naše zpívání velmi líbilo, soudě dle potlesku.

Po koncertě jsme se vydali na zpáteční cestu domů. Z těchto krásných třech dní si všichni odvážíme spoustu  hudebních i nehudebních zážitků a těšíme se, až polští kamarádi přijedou v květnu za námi a budeme moct cyklem Adiemus potěšit i naše posluchače na koncertě 13.5. !

Děkujeme Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje za finanční podporu projektu "Účast Ostravského dětského sboru na 5. ročníku Mezinárodního fóra mladých hudebníků ve Varšavě"

Více fotografií naleznete : ZDE

logo Moravskoslezský kraj

Základní umělecká škola Eduarda Marhuly, Ostrava – Mariánské Hory, Hudební 6 je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

logo Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje
© 2015 Všechna práva vyhrazena
Rychlý kontakt:
ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava
Hudební 596/6, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
T | +420 596 620 282 E | zus-e.marhuly@cmail.cz